Jak powinna wyglądać dobra izolacja dachu?

Ocieplenie domu jest dzisiaj absolutnie kluczowe. Przede wszystkim dla naszego portfela, ponieważ mniejsza utrata ciepła to mniejsze zużycie opału, a to bezpośrednio odbija się na finansach. Ale nie tylko, bo mniej spalonego opału to również mniej wyemitowanych spalin, a więc chronimy w ten sposób również środowisko naturalne. Sprawdźmy więc jak wykonać dobrą izolację dachu – miejsca, gdzie ciepło ucieka najchętniej.
Dlaczego najchętniej ciepłe powietrze próbuje uciec z naszego domu właśnie poprzez stropy i dach? Otóż jak zapewne pamiętamy z lekcji fizyki, gazy (ale również ciecze) zazwyczaj mają mniejszą gęstość w wyższej temperaturze. Mniejsza gęstość oznacza również mniejszą masę. Są to bardzo niewielkie zmiany, ale wystarczające by na przykład rozgrzane powietrze unosiło się do góry, a zimne opadało na dół. To dlatego pod sufitem jest zawsze najgoręcej, a przy podłodze najzimniej – przez to zwykle mówimy że „ciągnie po nogach”, gdy gdzieś jest uchylone okno. Dlatego właśnie izolacja dachu oraz stropu jest tak ważna. To tamtędy ciepłe powietrze będzie uciekało najchętniej. Styropian na ścianach i okna termoizolacyjne nie pomogą, jeżeli ciepło nadal będzie miał otwartą drogę ucieczki w górę.
Aby wykonać prawidłowo ocieplenie dachu i stropu, powinniśmy stosować się do pewnych wytycznych. Jeżeli posiadamy w domu strych, którego nie planujemy przekształcić w poddasze użytkowe, izolujemy zarówno strop najwyższego piętra jak i sam dach. Na podłodze strychu układamy płyty styropianowe. Nie oszczędzamy na ich grubości, ponieważ powietrze łatwo będzie przechodzić przez pory stropu i wędrować ku górze. Musimy również uszczelnić łączenia płyt, ponieważ przez każdą nieszczelność będzie uciekało nam ciepło. Gdy to jest już gotowe, czeka nas izolacja dachu. Tutaj również możemy stosować styropian, aczkolwiek ostatnimi czasy popularna stała się specjalna pianka uszczelniająca. Ocieplanie tą metodą jest pewne i szybkie, ponieważ pianka wnika we wszystkie otwory i idealnie niweluje nieszczelności. Nie mamy również problemu łączeń, bo pianka po zaschnięciu stanowi jednolitą strukturę. Stanowi ona również doskonałe uszczelnienie w razie pojawienie się przecieku wody deszczowej.
Tak zaizolowany dach i strop będą z pewnością służyć nam długo i przyczynią się do sporych oszczędności opału. W domu będzie ciepło i przytulnie, a my będziemy mogli spokojnie podliczać oszczędności. Oprócz tego nasze działania przysłużą się środowisku, ponieważ znacznie zmniejszy się emisja spalin z naszego domu.