Podejrzenie POChP – Najczęstsze objawy chorób płuc

Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że wszyscy zaczęliśmy interesować się stanem swoich płuc. I bardzo dobrze! Wszak SARS-CoV-2 nie jest jedyną chorobą, jaka może nas zaatakować. Podejmując się wykonania specjalistycznych badań (na przykład spirometrii) możemy usłyszeć, że występuje u nas podejrzenie POChP. Czym zatem jest ta choroba i jakie są jej podstawowe symptomy? Skąd się bierze owa dolegliwość i w jaki sposób możemy skutecznie z nią walczyć? Jak brzmi rozwinięcie skrótu tej jednostki chorobowej? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Jeśli więc stan Twojego zdrowia nie jest Ci obojętny, serdecznie zapraszamy do lektury!

POChP – Wprowadzenie do definicji choroby

Zacznijmy jednak od początku, a więc od wdrożenia odrobiny teorii. Czym jest POChP? Rozwinięcie owego skrótu brzmi następująco: Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Prawie wszystko jasne… Ale co oznacza pojawiająca się w nazwie „obturacja”? To nic innego, jak termin medyczny, określający zwężenie. W przypadku POChP mówimy o zwężeniu dróg oddechowych; to właśnie dlatego osoby cierpiące na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc bardzo często odczuwają zmęczenie i, potocznie mówiąc, „zadyszkę”. POChP to jedna z najczęściej występujących chorób płuc – na terenie naszego kraju zaatakowała ona już ponad dwa miliony ludzi. To właśnie dlatego na przestrzeni lat zyskała ona miano „choroby cywilizacyjnej”. Co zatem robić, gdy istnieje u nas podejrzenie POChP? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższych akapitach.

Podejrzenie POChP – Jak rozpoznać chorobę?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, tak jak i każda inna dolegliwość płucna, charakteryzuje się szeregiem specyficznych objawów. I choć niełatwo jest je przeoczyć, wiele osób po prostu je bagatelizuje. Dlaczego? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszak oczywistym jest, iż wcześniejsza diagnoza umożliwia szybsze podjęcie leczenia. Poniżej znajdziesz listę objawów, które mogą wskazywać na podejrzenie POChP.

  • Kaszel i duszności o charakterze przewlekłym – Częste ataki kaszlu, doprowadzające nierzadko do duszności, to jeden z pierwszych objawów POChP. Warto zaznaczyć, że w pierwszych etapach choroby kaszel często mylony jest z popularnym „kaszlem palacza”. Dopiero przy pojawieniu się innych symptomów, chory zauważa, że może to być poważniejsza dolegliwość.
  • Wypluwanie wydzieliny płucnej – Podejrzenie POChP bardzo często pojawia się wówczas, gdy osoba cierpiąca na omawianą przez nas dolegliwość zaczyna odkrztuszać wydzielinę, fachowo nazywaną plwociną. To specyficzna „flegma”, która bardzo często może zawierać w sobie ropę lub krew.
  • Widoczny spadek kondycji fizycznej – Zwężenie się dróg oddechowych znacząco wpływa na wydolność płuc. To właśnie dlatego pacjenci bardzo często odczuwają zmęczenie nawet przy wykonywaniu prostych czynności, takich jak spacer, noszenie zakupów, lub nawet jedzenie.

Jeśli odczuwasz  u siebie którykolwiek z powyższych objawów, istnieje szansa, że masz podejrzenie POChP. Więcej o objawach przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/ – znajdziesz tam szereg przydatnych informacji, które wskażą Ci dalsze kroki postępowania w przypadku odczuwania symptomów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.

Skąd bierze się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

No dobrze – znasz już definicję choroby oraz rozwinięcie jej skrótu. Zaprezentowaliśmy Ci także podstawowe objawy dolegliwości i wskazaliśmy przydatny portal, który pomoże Ci zdobyć fachową wiedzę z zakresu zdrowia. Najwyższa czas przedstawić czynniki, które wpływają na systematycznie wzrastającą liczbę zachorowań.

  • Palenie papierosów – Uzależnienie od wyrobów tytoniowych to niewątpliwie jedna z podstawowych przyczyn występowania POChP. Okazuje się bowiem, że aż dziewięciu na dziesięciu chorych to osoby palące tytoń! Pamiętaj, że papierosy zawierają w sobie ponad cztery tysiące substancji, które mogą negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Może warto pomyśleć nad pozbyciem się nałogu?
  • Praca w pyle – Nie bez przyczyny profil przeciętnego pacjenta cierpiącego na POChP przedstawia się następująco: To mężczyzna, który ma więcej niż czterdzieści lat. Wszak to właśnie ta grupa społeczeństwa najczęściej wykonuje zawody, które narażone są na przebywanie w środowisku pyłowym.
  • Smog i zanieczyszczenia komunikacyjne – Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej słyszymy o zjawisku smogu, szczególnie w okresie zimowym. To właśnie ogrzewanie mieszkań nieodpowiednimi materiałami i zanieczyszczenia przemysłowe sprawiły, że aż sześć polskich miast znalazło się na liście dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich.

Więcej informacji na temat przyczyn POChP znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/.

Podejrzenie POChP – Podsumowanie

Jeśli zatem znajdujesz się w grupie docelowej omawianej przez nas dolegliwości i na co dzień przebywasz w zanieczyszczonym środowisku, z całą pewnością może wystąpić u Ciebie podejrzenie POChP. Nie zwlekaj zatem z pójściem do lekarza – ten z całą pewnością skieruje Cię na szereg podstawowych badań, które jednoznacznie wykażą stan Twoich płuc. Pamiętaj, że szybsza diagnoza umożliwia sprawne wdrożenie leczenia, a to z kolei znacząco wpływa na komfort życia chorego!